The Ways of St. James in Poland

Artykuł ukazał się w Gazecie Powiatowej - Wiadomości Oławskie
30 kwietnia 2009 nr 17(833)
http://gazeta-olawa.pl/artykul-234-na-krance-ziemi.html


Na krańce ziemi - Droga św. Jakuba


Xawery Piśniak ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )

W Europie odradza się prastary zwyczaj pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Szlak wiodący do grobu św. Jakuba przebiega również przez powiat oławski

Stary kontynent przecina sieć dróg. Łączą średniowieczne miasta, prowadzą przez historyczne regiony, nie zawsze pokrywające się z granicami państw narodowych. Celem jest przylądek Finisterre na atlantyckim wybrzeżu Hiszpanii, w średniowieczu miejsce uznawane za krańce ziemi. Niedaleko stąd, w Santiago de Compostela, zgodnie z legendą znajduje się grób apostoła Jakuba. Pielgrzymów z najróżniejszych krajów łączy jedno: decyzja, aby na pewien czas oderwać się od codziennych obowiązków i stanąć wobec najważniejszych pytań. O sens życia, rzeczywistość duchową, osobistą wiarę.

- To nie tylko wędrowanie tradycyjnymi szlakami - tłumaczy Emil Mendyk, koordynator Drogi św. Jakuba w Polsce. - Z naszym pielgrzymowaniem wiąże się duchowość. W drodze odkrywamy, że nie jesteśmy tak mocni jak to nam się wydaje. Uświadamiamy sobie pytania, wątpliwości, a także pomysły, na które w codziennej bieganinie jesteśmy po prostu głusi
.

Emil Mendyk zwraca uwagę, że w Polsce przyjęło się kojarzyć pielgrzymki z przedsięwzięciem masowym, grupami młodzieży z tubami nagłaśniającymi modlitwy i pieśni. - My mamy inne podejście. Nasze pielgrzymowanie jest indywidualne, ciche, a w centrum stawiamy drogę. To nie jest tak, że najważniejsze jest dotarcie do Santiago. Pielgrzymi są czasem rozczarowani sanktuarium i dopiero po powrocie do domu uświadamiają sobie prawdę, że sama droga jest naszym celem.

Pierwsze szlaki

W Polsce powstały dopiero pierwsze szlaki: południowy od Góry św. Anny do Zgorzelca, centralny, przebiegający między innymi przez Olsztyn do Słubic, i północny, wiodący przez Kaszuby. Jednak zainteresowanych tym sposobem pielgrzymowania przybywa. Organizują wyprawy z Francji przez Pireneje do Finis Terra, przemierzają grupowo kolejne odcinki lub decydują się na indywidualny wyczyn pokonania całej trasy z Polski aż do słynnego sanktuarium.

Pod koniec lutego odbyło się we Wrocławiu spotkanie uczestników Drogi św. Jakuba. Większość stanowiły osoby związane w jakiś sposób turystyką. Przewodnicy, urzędnicy zajmujący się promocją swojego regionu, autorzy książek krajoznawczych. Nasz powiat reprezentował Adam Krasicki. - Zawsze interesowałem się historią mojej miejscowości - mówi. - Wiele razy spotykałem się z pytaniami gdzie leży Oleśnica Mała, z informacjami, że brakuje o niej materiałów. Dlatego założyłem wraz z bratem w 2004 roku stronę www.olesnicamala.info. Na Drogę św. Jakuba trafiłem dzięki notatce w „Gościu Niedzielnym”. Była tam informacja o przewodniku turystycznym i wspomniana Oleśnica Mała. Skontaktowałem się z wydawcą, a pan Mendyk zaproponował mi opiekę nad jednym z odcinków przebiegających przez nasz powiat. W 2007 roku po raz pierwszy przemierzyliśmy szlak  w kilka osób, na rowerach. Teraz w maju wyruszamy powtórnie
.

Przez Oławę

Wrocławskie spotkanie służyło między innymi zaplanowaniu siedmiu weekendowych przejść szlakiem na odcinku od Góry św. Anny do Zgorzelca. Pielgrzymi pokonają go w okresie od kwietnia do października. U nas zagoszczą dziewiątego i dziesiątego maja. Wyruszą z kościoła św. Mikołaja z Brzegu, a zakończą ten etap w Świętej Katarzynie.

Ich szlak wyznaczają naklejki z muszelką, symbolem wędrówki do grobu św. Jakuba. To bardzo stary motyw, który można odnaleźć w wielu kościołach. Jest niezwykle popularny w Hiszpanii. Tam władze miast znajdujących się po drodze do słynnego sanktuarium eksponują go  w formie płyt chodnikowych, kolorowych kafli, sprzedaje się breloczki  z muszelką…


Droga św. Jakuba przyczyniła się do odrodzenia tej świadomości w Polsce. Emil Mendyk informuje o rozmowach z władzami starostwa gnieźnieńskiego o umieszczeniu symbolu na rzeźbach przydrożnych. Kaminowicze, jak mówi się tez o pielgrzymach, przyczyniają się do promocji naszego regionu: wydali przewodnik turystyczny o dolnośląskim odcinku Drogi, na stronie internetowej umieścili informacje o komturii Templariuszy w Oleśnicy Małej.


Emil Mendyk, pytany o rodzinę Sobieskich, informuje, że ojciec króla, Jakub pielgrzymował do Santiago de Compostela. Przypomina, że św. Jakub patronował rekonkwiście przeciw Maurom, co stanowi jakąś analogię do wiedeńskiej odsieczy Jana III.

High Road

via_regia.jpg

Who's Online

We have 11 guests and no members online