Oleśnickie pocztówki - część 1.

Zapraszam do nowego cyklu artykułów, w którym będą prezentowane stare pocztówki ukazujące różne, często nieznane widoki Oleśnicy Małej a także spróbujemy poznać ich nadawców oraz treść. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować Dziedzicowi Pruskiemu za pomoc w redakcji i tłumaczeniu pocztówek..

Pocztówka rozpoczynająca cykl, została wydana przez wydawnictwo R. Guhra z Oleśnicy Małej, która przedstawia taras winny zamku w Oleśnicy Małej. Stempel pocztowy: Oleśnica Mała w dniu 30 września 1910 roku w godzinach między 9 - 10 przed południem.

A oto wiadomość z rewersu pocztówki w oryginalnej wersji niemieckiej:

Frau von Szczepanski
Naumburg/ S(Saale)
Buchholzstr. 46.

L. (Liebe)E!

Vielen Dank für Briefe u. (und) Karte, welche ich sehr niedlich finde. Das Buch über Propheten habe ich noch nicht. Mir liegt auch jetzt mehr an einem Präparationsbuch fürs Neue Test. (Testament), bin Vater aber für Alles sehr dankbar. Mit dem Besatz des rosaKleid (powinno być Kleides) ist es sicher sehr hübsch, habe aber auch über Schnitt noch keine Ahnung. Gruß u. (und) Kuß.

E., d. (den) 30. IX.

 
i w polskim tłumaczeniu:

Pani von Szczepanski
Naumburg nad Soławą
Buchholzstr. 46.

Droga E!

Bardzo dziękuję za listy i kartkę, która bardzo mi się spodobała. Nie mam jeszcze książki o prorokach. Teraz zależy mi jednak bardziej na książce wprowadzającej do Nowego Testamentu. Mimo to jestem ojcu za wszystko bardzo wdzięczna. Różowa sukienka będzie z lamówką z pewnością bardzo ładna, ale nie mam jeszcze pojęcia także o kroju. Pozdrowienia i pocałunki.

E., dnia30. IX.

 

Próba interpretacji:

Z treści wiadomości, wysłanej w r. 1910, można się domyślić, że chodzi tu o korespondencję między dwoma młodymi damami, być może siostrami. Nadawczyni zdaje się zajmować tematyką biblijną, trudno jednak powiedzieć, w jakim celu. W owych dziewczęta dopiero zaczynały studiować na wyższych uczelniach. Nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o strojach.

Redakcja i tłumaczenie: Dziedzic Pruski

Königstraße

via_regia.jpg